OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach

Wieczorem 20 grudnia na Placu Szewczyka w Katowicach nasz agrupa teatralna wystawiła spektakl „Opowieść wigilijna" będący adaptacją jednego z najsłynniejszych dzieł Charlesa Dickensa. Pomimo mrozu i zimnego wiatru publiczność wytrwała do końca sztuki.

Treść „Opowieści wigilijnej” zna niemal każdy – ale bez względu na to wciąż możemy odnajdywać w niej na nowo ukryte uniwersalne treści. Oto opowieść o starym, zgorzkniałym kupcu, Ebenezerze Scrooge'u, który pewnej nocy wigilijnej doświadcza najgłębszej przemiany. Ebenezer Scrooge to samotnik, nie lubi ludzi, a jego jedynym celem w życiu jest pomnażanie majątku.
W noc wigilijną ukazuje mu się duch jego zmarłego partnera w interesach Jakuba Marley'a, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia. Gdy pokazują mu się kolejne duchy obrazujące jego przeszłość, teraźniejszość a przede wszystkim przyszłość, Scrooge, przerażony wizją samotnej śmierci, postanawia zmienić swoje życie, staje się ponownie szczodrym, serdecznym, kochającym, otwartym człowiekiem, takim jakim był w młodości, zanim zamienił się w zgorzkniałego, niechętnego ludziom skąpca. Podwyższa pensję pracownikowi, opiekuje się jego kalekim synkiem, Małym Timem, i hucznie obchodzi każde Boże Narodzenie. Sztuka przypomina nam, czym jest przyjaźń, miłość, związki rodzinne oraz jakże ważną rolę pełni w naszej kulturze magia Świąt Bożego Narodzenia.

BOHATEROWIE:
Ebenezer Scrooge - właściciel kantoru
Fred - siostrzeniec Ebenezera, syn ukochanej niegdyś siostry Fan
Bob Cratchit - kancelista pracujący w kantorze Ebenezera, 
Jakub Marley - nieżyjący od siedmiu lat wspólnik Scrooge’a
Młody Ebenezer Scrooge
Belle - sympatia Ebenezera
Posługaczka
Szabrownik
Pani Cratchit - żona Boba
Duch Wigilijnej Przeszłości
Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia
Duch Przyszłych Wigilii

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - spektakl na Placu Szewczyka w Katowicach