Dla dzieci

SPEKTAKLE ŚWIĄTECZNE / BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ

 • BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ

  Scenariusz: Artur Kamiński
  Muzyka: Motywy z muzyki klasycznej 

  Opis postaci:
  Bałwanek – sfrustrowany władca wszelkich przejawów zimy. Pozornie władczy i apodyktyczny – w rzeczywistości wrażliwy z oznakami  depresji.  Niepopularne imię - Bartolini oraz szpecąca tusza będąca wynikiem jedzenia dużej ilości słodyczy – sprawia, że Bałwanek nie jest do końca czarnym charakterem – w rezultacie to postać tragiczna.

  Mikołaj – uwielbiany, doceniany, pożądany – mający świadomość swojej przydatności. Tak naprawdę to wcale nie jest specjalnie wyjątkowy. To zaniedbany  i lekko zbzikowany ekscentryk, którego egzystencja podporządkowana jest celom nadrzędnym, które nie obejmują rozwoju w jakimkolwiek innym kierunku. Reprezentuje wszystko co naiwnie dobre i nieodzowne w sytuacjach tego dobra wymagających.  Walczy nie tyle o siebie co o owe wartości nad których sensem dawno przestał się zastanawiać.

  Sopelek i Chłodek – bliźniacze chochliki zimowe. Nie są ani złe ani szczególnie dobre – egzystują poza znaczeniem tych pojęć. Uniseks’y bez wyraźnej płciowości. Uzależnione od służby jednostce dominującej – bezkrytycznie przyjmują filozofię swojego władcy. Potrafią być tyleż uczynne co psotne – inteligentne na poziomie pozwalającym przetrwać.

  Narrator – wszechwiedzący mądrala, który już na wstępie bajki zna jej zakończenie.

  BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ BAŁWANEK KONTRA MIKOŁAJ